Walidacja: Prowadzenie instruktażu ze wspinaczki rekreacyjnej (PRK3)

Możliwość potwierdzenia kwalifikacji „Prowadzenie instruktażu ze wspinaczki rekreacyjnej” w Polskim Związku Alpinizmu.

Termin najbliższej walidacji: 15,16 marca 2025
Miejsce walidacji: Łódź
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lutego 2025 (pierwsze 16 osób) 
Komisja walidacyjna: Andrzej Makarczuk, Paweł Pustelnik

Polski Związek Alpinizmu od 6 lipca 2023 roku jest instytucją certyfikującą dla kwalifikacji wolnorynkowej „Prowadzenie instruktażu ze wspinaczki rekreacyjnej – Instruktor Wspinaczki Rekreacyjnej” z 3 poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przez Ministra Sportu i Turystyki.

Co potwierdza certyfikat kwalifikacji?

Osoba posiadająca kwalifikację jest gotowa do samodzielnego przeprowadzenia instruktażu dla osób rozpoczynających wspinanie się na ściankach wspinaczkowych. W trakcie instruktażu przekazuje wiedzę na temat sposobów bezpiecznego korzystania ze sprzętu. Wspomaga uczestników zajęć, m.in. kontrolując prawidłowe użytkowanie sprzętu wspinaczkowego oraz asekuracji. Podejmowane czynności wykonuje z wykorzystaniem wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa na ściankach wspinaczkowych. Osoba posiadająca kwalifikację swobodnie porusza się po obiektach wspinaczkowych. Osoba posiadająca kwalifikację może prowadzić podstawowe zajęcia na ściance wspinaczkowej wraz z instruktażem z zakładania uprzęży i asekuracji „na wędkę”, korzystania z automatów asekuracyjnych oraz nadzorować bezpieczne wspinanie i korzystanie ze ścianki wspinaczkowej.

Dla kogo jest ta kwalifikacja?

Uzyskaniem kwalifikacji mogą być szczególnie zainteresowani: osoby pracujące na ściankach wspinaczkowych i prowadzące szkolenia podstawowe dla osób rozpoczynających wspinaczkę na ściance; studenci i absolwenci uczelni wyższych z kierunków związanych z sportem lub turystyką; osoby posiadające kwalifikację w innych sportach, które chciałyby rozszerzyć zakres swoich kwalifikacji; osoby aktywne fizycznie poszukujące nowych atrakcyjnych dróg rozwoju zawodowego; osoby poszukujące pracy w sektorze sportu i rekreacji.

„Pracujemy nad kolejną nowelizacją ustawy o sporcie, w której chcemy wprowadzić obowiązek uprawnień trenerskich w pracy z młodzieżą. Będzie to pierwszy krok przywrócenia regulacji zawodu trenera. Nie chcemy, żeby ktoś bez kompetencji i uprawnień mógł pracować z dziećmi i młodzieżą” – Sławomir Nitras – Minister Sportu i Turystyki podczas konferencji trenerów szkolenia olimpijskiego i paralimpijskiego w Spale.

Jak wygląda walidacja (egzamin)?

Walidacja trwa jeden dzień i odbywa się za pomocą następujących metod: 

Ścieżka A:

– test teoretyczny,
– rozmowa z komisją walidacyjną
– obserwacja w warunkach symulowanych lub rzeczywistych

Ścieżka B:

– analiza dowodów i deklaracji (przedstawienie wiarygodnych dokumentów potwierdzających posiadanie efektów uczenia się opisanych w kwalifikacji)
– rozmowa z komisją walidacyjną

Komisja walidacyjna może podjąć decyzję o potwierdzeniu wszystkich efektów uczenia się w przypadku kiedy kandydat przedstawi jedną z poniższych licencji instruktorskich: 

  1. wydanych przez Polski Związek Alpinizmu: 
    • Instruktor Wspinaczki Sportowej
    • Instruktor Wspinaczki Skalnej 
    • Instruktor Taternictwa
    • Instruktor Alpinizmu
    • Instruktor Taternictwa Jaskiniowego
  2. państwowe uprawnienie Instruktor sportu o specjalności wspinaczka sportowa sprzed deregulacji w 2012 roku.

Jak wygląda certyfikat?

Certyfikata_koment_Lu-724x1024 Walidacja: Prowadzenie instruktażu ze wspinaczki rekreacyjnej (PRK3)

Kto może przystąpić do walidacji?

Aby przystąpić do walidacji należy przedstawić następujące dokumenty: 

  1. oświadczenie pełną zdolność do czynności prawnych, 
  2. zaświadczenie/ certyfikat ukończenia kursu udzielania pierwszej pomocy w wymiarze nie mniejszym niż 8 godzin, nie wcześniej niż 3 lata przed przystąpieniem do walidacji, który zawiera następujące tematy: – ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku, – ocena stanu poszkodowanego, – kontrola czynności życiowych, – postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym, – podstawowe czynności podtrzymywania życia, – postępowanie w przypadku zachorowań i stanów nagłych, bólu w klatce piersiowej, drgawek, – postępowanie w przypadku krwotoków, poważnych ran, oparzeń i odmrożeń, – postępowanie w przypadku urazów kostno-stawowych oraz urazów głowy i kręgosłupa.

Uwaga! Dokumenty, na których nie ma liczby godzin kursu i zagadnień szczegółowych kursu nie będą brane pod uwagę.

Rekomendujemy kursy prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż, które spełniają wymienione wyżej warunki.

Osoby posiadające inne kurs pierwszej pomocy dowody na znajomość w/w zagadnień prosimy o kontakt.

  • brak przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki i prowadzenia zajęć (zaświadczenie lekarskie), 
  • ukończenie kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych, zgodnego z treściami programowymi kursu organizowanego przez Instruktora Wspinaczki Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu (PZA) lub przez osobę posiadającą kwalifikację „Planowanie i prowadzenie zajęć ze wspinaczki sportowej”, lub dostarczenie dowodów ukończenia zajęć zawierających treści programowe tożsame z programem kursu.

Jak się zapisać?

Aby zapisać się na walidację należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, załączyć do niego dokumenty potwierdzające spełnienie warunków formalnych oraz potwierdzenie dokonania opłaty za walidację

Formularz zgłoszeniowy:  (wkrótce)

Jaki jest koszt walidacji?

Koszt walidacji (Ścieżka A): 1650,- zł
Koszt walidacji (Ścieżka B): 550,- zł

Wpłaty należy dokonać na konto Polskiego Związku Alpinizmu:
91 1140 2004 0000 3102 8296 3196
– w tytule przelewu należy wpisać: imię i nazwisko oraz WALIDACJA 3PRK


Więcej informacji na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji:

Share this content: